خانه / حضرت ادم / اوقات پنج ‏گانه را در شب و روز براى اسلام

اوقات پنج ‏گانه را در شب و روز براى اسلام

در علل و امالى شيخ صدوق با اسناد به حسن بن على (ع) مى‏فرمايد: گروهى از يهود نزد رسول خدا (ص) آمده و از او درباره مسائلى پرسش كردند.

گفتند: ما را آگاهى بده كه چرا خداوند اين اوقات پنج ‏گانه را در شب و روز براى نماز امّت تو قرار داده است؟

حضرت جواب داد، تا آنجا كه فرمود: و امّا نماز عصر، پس آن ساعتى است كه آدم (ع) از آن درخت خورد و خداوند او را از بهشت بيرون راند و خدا ذريّه آدم را تا روز قيامت به اين نماز مأمور نمود و آن را براى امّت من برگزيد و اين نماز از محبوبترين نمازها نزد خداى عزّ و جل است و مرا سفارش كرده است كه از ميان همه نمازها بر اين نماز محافظت داشته باشم و امّا نماز مغرب، پس آن ساعتى است كه خداوند در آن توبه آدم را پذيرفت و هر آينه ميان خوردن آن شجره ممنوعه و ميان پذيرش توبه آدم سيصد سال از سالهاى دنيوى فاصله بود و در روزهاى آخرت هر روز مانند هزار سال از سالهاى دنياست. پس فاصله آنها در قيامت از نماز عصر تا عشاء بود و آدم سه ركعت نماز بجا آورد، يك ركعت براى خطيئه خودش، يك ركعت براى خطيئه حوّا و يك ركعت براى توبه، سپس خداوند اين سه ركعت را بر امّت من واجب گردانيد.

بعد از آن، آنها پرسيدند: ما را خبردار كن كه به چه جهت اين اعضاء چهارگانه را هنگام وضو مى‏شوييد، با آنكه آنها پاكيزه‏ترين نقاط بدن هستند.

پيامبر (ص) فرمود: وقتى كه شيطان آدم را وسوسه كرد و آدم به درخت مزبور نزديك شد و به آن نگريست آبرويش ريخت، سپس برخاست و آن اولين قدمى بود كه بسوى گناه و خطيئه برداشته شد، سپس ميوه آن را با دست چيد و آن را لمس كرد، و از آن تناول كرد، در اين حال پوشش از او جدا شد و او شرمگين دست خود را بر سر نهاد و گريست.
لذا وقتى كه خداوند توبه او را پذيرفت بر او و فرزندانش‏ وضوى اين اعضاء بدن را واجب نمود و او را به جهت اينكه چشم بر آن درخت دوخت فرمان داد كه صورتش را شستشو دهد و هر دو دست را به جهت اينكه آن ميوه را بدست گرفت بشويد و هر دو پا را به سبب قدم نهادن بسوى گناه مسح نمايد.

سپس مردى يهودى پرسيد: مرا آگاه كن كه چرا خدا روزه را مدّت سى روز بر امّت تو واجب كرده است و بر آدم بيش از اين واجب كرده بود؟
پيامبر (ص) فرمود:
وقتى كه آدم ميوه درخت ممنوع را خورد، آن ميوه تا 30 روز در شكمش باقى ماند، پس خداوند تا 30 روز گرسنگى و تشنگى را بر ذرّيه او واجب نمود و باقى ايّامى كه مردم مى‏خورند و مى‏آشامند تفضّلى از ناحيه خداى عزّ و جل بر آنهاست و همچنين تفضّلى بر آدم، لذا خداوند اين 30 روز روزه را بر امّت من واجب نمود، سپس رسول خدا (ص) اين آيه را تلاوت نمود (روزه بر شما واجب شد، همان طور كه بر كسانى كه قبل از شما بودند، واجب گشت، شايد كه با تقوا شويد، در روزهايى معدود) (بقره / 183)

?قصص الانبیا ض 66

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *