خانه / حضرت ادم / درخت بهشت

درخت بهشت

درخت بهشتی

در كتاب معانى الاخبار و عيون الاخبار با اسناد به ابا صلت هروى مى ‏گويد: من به امام رضا (ع) گفتم: اى پسر رسول خدا مرا از درختى كه آدم از آن خورد با خبر كن كه چه درختى بود؟ چون مردم در باره آن اختلاف دارند برخى آن را گندم و برخى انگور مى‏ دانند و برخى ديگر آن را درخت حسد مى ‏شمارند.

فرمود: همه اين اقوال حقّ است.

گفتم: پس معناى اين وجوه چيست كه على رغم اختلاف همه به حقّند؟

فرمود: اى ابا صلت درختان بهشتى مانند درختان دنيا نيستند كه فقط يك نوع ميوه دارند، چه بسا درختى هم گندم و هم انگور بدهد. همانا آدم (ع) بدليل آنكه خداوند او را اكرام نمود و ملائكه را مأمور به سجده او كرد و او را وارد بهشت نمود، با خود گفت: آيا خدا بشرى برتر از من خلق كرده است؟

خداى عزّ و جل آنچه را در نفس او مى‏ گذشت مى ‏دانست، پس او را ندا داد: اى آدم سر خود را بلند كن و به ساق عرش من نگاه كن، پس آدم سر برداشت و به ساق عرش نظر كرد، آن وقت مشاهده نمود كه بر ساق عرش به خطى نورانى نوشته شده (هيچ خدايى جز خداى يگانه نيست و محمّد فرستاده خداست و على بن ابى طالب امير المؤمنين (ع) است و همسر او فاطمه سيده زنان همه عالم است و حسن و حسين سيّد جوانان اهل بهشت هستند)

پس آدم گفت: پروردگارا ايشان چه كسانى هستند؟

خداوند عزّ و جلّ فرمود: آنها از ذريّه تو هستند و بهتر از تو و همه مخلوقات من مى‏ باشند و اگر به‏ جهت وجود آنها نبود من هرگز تو و بهشت و دوزخ و آسمان و زمين را نمى ‏آفريدم. پس بر حذر باش از اينكه به آنها به ديده حسد نظر كنى.

ولى آدم منزلت آنها را آرزو كرد، پس شيطان بر او تسلّط يافت تا وقتى كه از آن درخت ممنوع خورد و شيطان بر حوّا نيز تسلط يافت چون او به ديده حسد در فاطمه عليها سلام نظر كرد، پس از آن درخت ممنوعه خورد و خداوند آن دو را از بهشت خود بيرون راند و آنها را از جوار خود بسوى زمين هبوط داد.

?قصص الأنبياء (ترجمه قصص الأنبياء جزائرى) ص: 66

#Anbiya

همچنین ببینید

ستاره

گزارش منجم و خواب هولناک نمرود

در سرزمین بین النهرین(1)، شهری زیبا و پر جمعیت به نام بابل قرار داشت که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *