خانه / اولیای خدا / اهمیت تزکیه نفس

اهمیت تزکیه نفس

تزکیه نفس
یک شخص بزرگی وقتی حرفی را می خواهد بزند، در یک کلمه قاطعانه آنرا بیان می کند. دیگر احتیاج به تکرار و تأکید ندارد. چون بزرگ است.

اگر همان شخص بزرگ با تأکید یک حرفی را زد، خیلی اهمیت دارد. اگر قسم خورد، خیلی مهم است و اگر یازده قسم خورد، خیلی عجیب است.  ما در این باره فکر نمی کنیم. این قرآن کلام حق است و کسی که بگوید درست نیست، کافر و نجس است.

خدا یازده قسم خورده، آن هم قسم های چند بعدی! شمس، ظاهرش به خورشید و باطنش به پیغمبر اکرم (ص). قمر، ظاهرش به ماه و باطنش به علی ابن ابیطالب (ع). لیل ظاهرش به روزی که مردم در آن زندگی می کنند و باطنش به امام  حسن (ع) و امام حسین(ع) و همینطور یازده قسم چند بعدی پرمحتوای  پرمعنا خورده و بعد هم با کلمه ی “قد” تأکید کرده. “قد افلح من زکّیها”یعنی حتما رستگار کسی است که خودش را تزکیه کند. تو پاک شو، از همین لحظه رستگاریت شروع می شود. از همین دنیا بهشتت شروع میشود. شخصی که پاک است، دیگر حسد او را مثل خوره نمی خورد.

شخص ناپاک دائما یک حالت افسردگی بدی دارد. چرا من دروغ گفتم؟ غیبت  کردم؟ خیانت کردم؟ کینه و حسد در دلم دارم؟ دائما خودشان را میخورند. پاکی خیلی ارزش دارد. کوشش کنید پاک باشید. این ذکر را بگویید و این مطلب را در ذهنتان فرو کنید که من باید در تمام کارها پاک باشم.  اگر حضرت در بین شما باشد و اخلاقیات شما را ببیند، بگوید: بارک الله. اخلاق پاک، عقائد پاک، اعمال پاک! لحظه ای که اشکتان برای ابا عبد الله جاری میشود خیلی محبوبیت دارید. همان جا بگویید: خدایا، ما را پاک کن، توفیق تزکیه ی نفس و پاکی به ماعنایت کن.

هر چیزی را که می خواهید برایتان آسان و راحت شود، مدتی تمرین کنید. تا هنوز صدای حضرت بلند نشده که “الا یا اهل العالم، انا امامکم المنتظر” من امام منتظر شما هستم و بیایید برای یاری من، تمرین بندگی و ولایت و درستی و پاکی را بکنید و از خدا بخواهید که شما را پاک کند.

بزرگترین امتیازات برای انسان این است که دارای صفات حمیده ای باشد.لذت انسان در زندگی و تمام نعمت انسان در دنیا و آخرت در این است که انسان وقتی به خودش مراجعه می کند، از خود هیچ گله ای نداشته باشد.

یعنی ببیند که نه حسادت دارد، نه غرور، نه عجب و دقیقا خودش را با صراط مستقیم تطبیق میدهد. اگر ان شا الله دارای این حالت روحی شدید و این صفت الهی را پیدا کردید، آنوقت می توانید بفهمید که بهشت یعنی چه؟

چنین افرادی لذتی از زندگی می برند که در مقابل لذتهای مادی قابل مقایسه نیست. دائما خوشحال و خوش اند و فرقی نمی کند که جوان باشند یا پیر یا عالم یا جاهل.

اگر کسی صفات حمیده را در خود ایجاد کرد، خیلی ارزش پیدا می کند.اینکه ما زیاد به تزکیه اصرار داریم، نه ما، حتی اهل بیت و بلکه ذات پروردگار، (در سوره ی شمس) بخاطر این است که خدا شما را به بهشت موعود  ببرد. تزکیه نفس بمعنای پاک کردن نفس و از بین بردن رذائل اخلاقی است.

اگر مدت زیادی استحمام نکرده باشید، وقتی یک حمام حساب شده ی تمیزی می روید، موقعی که بیرون می آیید، یک  احساس فرحی می کنید که اگر بخواهیم با احساس خوشحالی که انسان وقتی نفسش پاک و تمیز می شود مقایسه کنیم، یک سر سوزن در مقابل خروارها است. تا انسان حالتی پیدا نکند که صفات رذیله را دور کند و صفات حمیده را هم تا جایی که برایش میسر است در خودش ایجاد کند، متوجه این صحبت ها نمیشود.

گاهی انسان خیلی اشتیاق پیدا می کند که این حالت را پیدا کند. ممکن است در خود یک احساس سبکی بکند و تمام امراض روحیش کنار برود و بلکه دارای سلامتی خوبی هم بشود. البته این حالت از جانب پروردگاراست و گاهی به انسان دست می دهد تا انسان متوجه ارزش و لذت آن حالت بشود و شاید از خواب غفلت بیدار بشود و به طرف این حالت حرکت کند. در حقیقت در آن وقت خدای تعالی او را برای کمالات روحی و بهشت  موعودش دعوت کرده و بیشترین و بهترین چیزی که موثر است برای اینکه  انسان زود موفق شود به این حالت برسد، همین برنامه های تزکیه است که با متانت و دقت و توجه، انسان به طرف آن قدم بردارد و هیچ راه دیگری جز آن وجود ندارد.


منبع : http://ganjine5.blogfa.com/
از فرمایشات استاد در شب جمعه ۲ محرم ۱۴۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *