خانه / داستان حضرت فاطمه ع / اسرار تولد حضرت زهرا

اسرار تولد حضرت زهرا

تولد حضرت زهرا

زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) مملو از اسراری است که علت سرّ شدنش را کسی جز خداوند نمی داند. حتماً می دانید که مزار ایشان مخفی است ولی آیا می دانستید که تاریخ میلاد ایشان نیز معلوم نیست؟

در میلاد مادر هستی (س) نیز اسرار بسیاری هست. چیزهایی که برای هیچ کس اتفاق نیفتاده است حتی دیگر معصومان.چرایی این امور را نمی دانیم ولی سعی می کنیم در این مقاله به بخشی از اسرار تولد ایشان بپردازیم. شاید از این طریق با نقش و جایگاه ایشان در عالم هستی بیشتر آشنا شویم.

الف: اسرار قبل از تولّد تا زمان تولّد
1. بشارت به تولد حضرت زهرا (س) در معراج پیش از تولّد حضرت فاطمه (س)، خداوند در معراج، بشارت تولّد ایشان را به نبيّ خاتم (صلی الله علیه و آله) داده و فرموده بود:
«ای پیامبر! خداوند [ولادت] فاطمه را از خدیجه، دختر خویلد به تو بشارت می‌دهد.» (1)
یکبار دیگر دقت کنید! در معراج، مهمترین مسائل هستی، بین خداوند یکتا و رسول اکرم (ص) رد و بدل شد.

که اکنون می دانیم که از مهمترین این سخنان، بشارت این میلاد بوده است.

2. دوری گزیدن پیامبر (ص) از خدیجه (س)خداوند به پیامبر اكرم (ص) دستور می‌دهد كه باید چهل شبانه‌روز از حضرت خدیجه(س) دوری گزیند.در بخشی از حدیث آمده است:
پیامبر(ص) در ریگزار ابطح با عمّار یاسر، منذر بن ضحضاح، ابوبكر، عمر، عليّ ابن ابی‌طالب(ع)، عبّاس بن عبدالمطلّب و حمزه بن عبدالمطلّب نشسته بودند. ناگهان جبرئیل (ع) در صورت عظیمش بر او فرود آمد؛ بال‌هایش را از مشرق تا مغرب گسترانیده بود. پس ندا داد: «ای پیامبر بزرگوار! خداوند بر تو سلام می‌فرستد و به تو دستور می‌دهد كه چهل روز از خدیجه فاصله بگیری.» (2)
در این قسمت از حدیث، دو نكته قابل تأمّل است:
اوّل اینكه جبرئیل (ع) با هیبت اصلی خود (با بال‌های گسترده) بر پیامبر(ص) فرود آمد. این مسئله نشان می‌دهد كه حامل پیامی بسیار مهم برای پیامبر(ص) بوده است؛ همچنان ‌كه برای اعلام امر رسالت هم با هیبت كامل بر رسول ‌الله(ص) ظاهر شد. (3)
نكته دوم، واژه «يَأْمُرُكَ؛ خداوند به تو دستور می‌دهد» است. این نكته، متضمِّن این معناست كه دستور لازم ‌الاجرا و دارای وجوب فوری است؛ زیرا خداوند از عشق فراوان پیامبر(ص) و حضرت خدیجه (س) به یكدیگر آگاه بود و می‌دانست چنین دستوری بر آن دو حضرت، سنگین و سخت است؛ این موضوع از ادامه ی حدیث پیداست که بیان می کند: «پس، آن بر پیامبر(ص) سنگین و سخت آمد؛ زیرا او عاشق و دلباخته همسر وفادار خویش بود.» (4)
ولی چون دستور، دستور الهی و لازم‌ الاجرا بود، پیامبر(ص) بر انجام آن، لحظه‌ای درنگ نكرد و از همان لحظه، امر الهی را شروع نمود؛ بدون اینكه واقعيّت امر را به حضرت خدیجه(س) اطّلاع دهد. از این ‌رو، آن حضرت در روزهای آخر دوره، عمّار یاسر را به خدمت خدیجه(س) فرستاد و به او فرمود: «به خدیجه بگو: گمان نكن كه من از تو بریده و تو را رها كرده‌ام؛ بلكه پروردگارم برای اجرای آن به من دستور فرموده است. در آن، خیر بیاندیش. خداوند هر روز به وجود تو به بزرگان فرشته‌ها افتخار می‌كند.» (5)
مهمترین نکته در این دوری چهل روزه، امر خداوند به عبادت است. در همان روایت آمده است: «پیامبر در این چهل روز، روزه‌دار بود و در شب به عبادت می‌پرداخت.» (6)

3. افطار با غذای مخصوص دربار الهی پس از پایان چهل روز، میکائیل (ع) و جبرئیل(ع) به نازل شدند. جبرئیل (ع) به پیامبر(ص) گفت: «پروردگار به تو دستور می‌دهد كه از این غذا افطار كنی.» سپس ظرفی آورد که در آن، خوشه‌ای خرمای تازه و خوشه‌ای انگور بود. رسول خدا(ص) از آنها میل فرمودند. بعد از آن، آب نوشید تا سیراب شد. پس اراده فرمود دست‌های خود را بشوید؛ جبرئیل بر دست‌هایش آب ریخت. میكائیل آن را شست‌وشو داد و اسرافیل با دستمالی خشك كرد. آنگاه اضافه غذا را با ظرف آن به طرف آسمان بردند.» (7)
نكته اوّل: یكی دیگر از فرشتگان الهی، یعنی اسرافیل(ع)، به عنوان یك خدمت‌كار در این زمان و برای این موضوع حضور یافته است.
نكته دوم: در بخشی از حدیث آمده كه حضرت علی(ع) می‌فرمایند:«روش پیامبر(ص) این بود كه هنگام افطار به من دستور می‌داد در را باز كنم تا اگر كسی می‌خواست غذا بخورد، وارد شود؛ ولی در آن شب به من فرمودند: «كنار در بنشین و كسی را راه نده؛ زیرا خوردن این طعام بر غیر من حرام است.» (8)

4. بازگشت با شتاب به سوی خدیجه (س) پس از آنكه پیامبر(ص) از آن غذای بهشتی و الهی خورد، برخاست تا برای نماز آماده شود. جبرئیل(ع) او را از نماز خواندن منع نمود و به او فرمود: «اكنون وقت نماز نیست؛ بلكه باید به خانه خدیجه روی و با وی همبستر گردی. خداوند اراده فرمود كه امشب از صلب شما فرزندی پاك بیافریند. رسول خدا(ص) به دنبال این فرمان، فوری به طرف خانه خدیجه روان گردید.» (9)
از عبارت «وَثَبَ الی؛ پرید، برجست.» می‌توان فهمید كه اوّلاً امر الهی وجوب فوری داشته است و ثانیاً پیامبر اكرم(ص) به‌ خاطر علاقه وافری كه به همسر خویش داشت، به محض رخصت الهی برای دیدار حضرت خدیجه(س)، به منزل ایشان رفت و این عشق دو طرفه بود؛ زیرا در حدیث آمده است كه حضرت خدیجه(س) هنگامی كه صدای پیامبر(ص) را شنید، با شادمانی و خوشحالی فراوان در را باز كرد. (10)

ب) اسرار پس از انعقاد نطفه تا میلاد
1. سخن گفتن در شکم مادرهنگامی كه حضرت خدیجه(س)، با پیامبر(ص) كه فردی یتیم و فقیر بود، ازدواج نمود، زنان مكّه از او دوری می‌گزیدند، به او وارد نمی‌شدند و سلام نمی‌كردند. از این‌ رو، حضرت خدیجه(س) احساس تنهایی می‌نمود.
زمانی كه به فاطمه باردار شد، حضرت فاطمه(س) در بطن حضرت خدیجه با او حرف می‌زدند و او را به صبر و شكیبایی دعوت می‌نمودند. حضرت خدیجه حرف زدن فاطمه (س) با خود را از پیامبر(ص) مخفی می‌كرد تا اینكه روزی رسول خدا شنید كه حضرت با فاطمه (س) صحبت می‌كنند. فرمودند: «با چه كسی سخن می‌گویی؟» عرض كرد: «جنینی كه در شكم من است، پیوسته با من حرف می‌زند و موجب آرامش من می‌شود.» (11)

2. انتقال نسل از دختر پیامبر(ص) به حضرت خدیجه (س) فرمودند:«جبرئیل به من خبر داد كه آن جنین دختر است و نسلی پاك و مطهّر دارد و خداوند متعال نسل مرا از ذريّه
او قرار خواهد داد و از نسل او امامانی خواهند آمد كه پس از من و بعد از اتمام وحی، خلیفه‌های الهی بر روی زمین خواهند بود.» (12)
نكته مهمّ این قسمت، آن است كه معمولاً نسل هر فردی از طریق فرزند پسر او ادامه می‌یابد و اصطلاحاً به كسی كه فرزند پسر ندارد، ابتر می‌گویند؛ ولی از رازهای دیگر وجود مقدّس حضرت زهرا (س) این است كه نسل رسول خدا (ص) از طریق ایشان منتقل می شود.

3. حضور چهار زن برتر جهان هنگام تولّد هنگامی كه زمان فارغ شدن و وضع حمل زنی می‌رسد، معمولاً زن‌ها برای كمك به او می‌شتابند؛ ولی هنگامی كه حضرت خدیجه (س) به زنان قریش و بنی‌هاشم پیغام كمك فرستاد، آنها با كینه‌ای كه از ازدواج ایشان با پیامبر(ص) به دل داشتند، از كمك به او سر باز زدند و به یاری او نیامدند. در این هنگام، خدایی كه تمام مقدّمات و برنامه‌ریزی خود را برای تولّد این بانو، آماده و مهيّا ساخته بود، رسولان خود را برای یاری فرستاد:
«چهار زن بلند قامت و نورانی بر او وارد شدند كه بیشتر، زنان بنی‌هاشم بودند. حضرت خدیجه چون آنها را دید، ترسید. یكی از آنان گفت: ای خدیجه! ناراحت مباش؛ چرا كه ما را پروردگارت به سوی تو فرستاده است. ما خواهران تو هستیم؛ من ساره هستم و ایشان آسیه، دختر مزاحم، رفیق تو در بهشت، این مریم، دختر عمران و ایشان صفورا، دختر شعیب است.» (13)

4. نورانی‌ شدن خانه‌ های مكّه و سرتاسر غرب و شرق زمین در روایت آمده است: «پس هنگامی كه حضرت فاطمه(س) پا به عرصه زمین نهاد، نوری عظیم از ایشان بلند شد تا اینكه این نور به تمام خانه‌های مكّه داخل شد و در شرق و غرب زمین، جایی از این نور خالی نماند.» (14)

5. خوراندن آب كوثر به حضرت فاطمه (س) پس از آنكه حضرت متولّد شد، زنی كه در مقابل حضرت خدیجه (س) بود، آن نوزاد را گرفت، اندكی از آب كوثر كه قبلاً توسط حورالعین آماده گشته بود، به او خورانید و در آب كوثر شست‌وشو داد و با دو پارچه سفید رنگ كه از شیر، سفید‌تر و از مشك و عنبر خوش‌بوتر بودند، یكی را بر بدن نوزاد و دیگری را بر سر او بست. (15)

6. شهادتین در لحظه ی میلاد حضرت فاطمه(س) در بدو تولّد خود، لب به سخن گشود:«خدایی جز الله نیست. پدرم رسول خداست و سرور تمام انبیا. همسرم علی مرتضی(ع)، سرور تمام اوصیا و فرزندانم حسن و حسین: سرور تمام بنی‌آدم.» (16) سپس نام تك‌تك فرزندان [معصومش] را برد و بر آنها سلام كرد. (17)

7. رشد معجزه‌سان حضرت فاطمه(س)حضرت فاطمه(س) در هر روز به ‌اندازه‌ای رشد می‌كردند كه بچّه‌های دیگر در ماه به آن اندازه رشد می‌كنند و هر ماه تا به حدّی كه بچّه‌های دیگر در یك سال. (18)

8. اذان و اقامه گفتن پیامبر(ص) در گوش حضرت فاطمه(س)از حضرت علی(ع) روایت شده است:
«هنگامی كه فاطمه(س) متولّد شد، پیامبر(ص) وارد شد و در گوش راست حضرت فاطمه(س) اذان و در گوش چپ او اقامه گفت و پیامبر(ص) با هر كس مانند این انجام داد، از شیطان در امان ماند.» (19)

حرف آخر
امام صادق (ع) درباره ی نام فاطمه (س) می فرمایند: «همانا فاطمه به این خاطر فاطمه نامگذاری شد که تمام مخلوقات از شناخت او بازمانده اند.» تو خود حدیث مفصل بخوان!

پی نوشت:
1.فرات بن ابراهیم، تفسیر فرات کوفی، ص 211؛ به نقل از بدانید من فاطمه هستم، نشر موعود، سال

1391، ص 22
2.بحارالانوار، ج 16، ص 78؛ به نقل از همان، ص 23
3.ن.ک به تفاسیر، ذیل سوره ی علق، به نقل از همان، ص 24
4.بحارالانوار، ج 16، ص 78؛ به نقل از همان
5.همان.
6.همان.
7.همان، ص 79؛ به نقل از همان.
8.همان.
9.همان.
10.همان.
11.حلی ، علی بن یوسف بن مطهر، العدد القویه لدفع المخاوف الیومیه، ص 22؛ به نقل از همان منبع،

ص 37
12.بحارالانوار، همان، ص 80؛ به نقل از همان منبع.
13.امالی شیخ صدوق، ص 475؛ به نقل از همان منبع، ص 38
14.بحارالانوار، همان؛ به نقل از همان منبع، ص 39
15.همان.
16.همان.
17.همان.
18.همان، ص 81؛ به نقل از همان منبع، ص 41
19.همان، ج 43، ص 255؛ به نقل از همان منبع، ص 42

منبع: واحد پژوهش موعود، بدانید من فاطمه هستم، نشر موعود عصر، 1391، صص 22-42


 

منبع :http://mastoor.ir/content/view/3716/2/

همچنین ببینید

چادر پشمی یا نور ماه شب چهارده

?چادر پشمی یا نور ماه شب چهارده? امير مؤمنان على “ع” چيزى از يك نفر …

روزه گرفتن در روز اول محرم

و ايضاً به سند معتبر از ريان بن شبيب – كه خال معتصم خليفه عبّاسى …

مصیبت ها ی اهل بیت

روزی چند نفر از اصحاب رسول اکرم ص با یکدیگر درباره سخت ترین مصیبت ها …

امام رضا5

معجزه زنـده شدن دوبـاره دختر در حرم امام رضا

داستان مـرگ یک کودک و زنـده شدن دوبـاره پس از چند ساعت توسط امـام رضـا(ع) …

شمشیر ذولفقار

جواب مرد شامی توسط امام علی

شیخ صدوق در خصال و عیون و علل حدیث می کند که مردی از اهل …

نان جو

خوراک و پوشاک امیرالمؤمنین علی علیه السلام

خوراک و پوشاک امیرالمؤمنین علی علیه السلام ? ﺍﺑﻦ ﺟﻮﺯﻯ می نوﻳﺴﺪ ﺭﻭﺯﻯ ﻋﺒﺪ ﺍﻟﻠﻪ …

امام حسن

داستان کریم اهل بیت

خوان کرم امام حسن علیه السلام بارزترین ویژگی امام مجتبی علیه السلام که بهترین سرمشق …

ماجراي نبش قبر حضرت رقيّه(ع)

ماجرای نبش قبر حضرت رقیه همين كه سيد خشت بالاي سر را برداشت ديدند افتاد؛ …

حضرت-موسی2

سوالات قیصر روم از عمر چه بود.

?آيا میدانید #سوالات_قیصر روم از #عمر چه بود؟? هنگامی که عمر به خلافت نشست روزی …

ایمان و عبادت امیرالمؤمنین علی علیه السلام

?ایمان و عبادت امیرالمؤمنین علی علیه السلام? ? ﻋﻠﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻋﻈﻤﺖ ﺧﺪﺍ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *