خانه / داستان مذهبی / ترک محبت دنیا

ترک محبت دنیا

برزخ

انسان در این دنیا و بخصوص در عالم آخرت و عالم برزخ حالات روحی دارد که باید آنها را در این دنیا کنترل بکند. چون توجه زیادی به مادیات و دیدنی ها و شنیدنیها و خوردنی ها و امثال اینها دارد، باید ذهنش را بیشتر به معنویات متوجه کند. اگر انسان در این دنیا حواسش جمع نبود و متوجه خدا و دین نبود، مسلم بدانید که به کمالات نمی رسد و مثل حیوانات خواهد بود و مسلم بدانید که وقت مردن روحش گیر است. یعنی وقتی میخواهد از دنیا برود، یک غل و زنجیری به دست و پایش بسته شده و میخکوب به زمین شده که جان کندن برایش مشکل است. معنایش این نیست که مدتی طول بکشد تا بمیرد. ممکن است یک نفر زیر ماشین برود و فورا بمیرد ولی اگـر وابستـگی و علاقـه به دنیـا داشته باشد، در عیـن اینکه مرده اما هنوز جان نکنده و جانش یعنی همان روحش وابسته به بدن است. به این معنا که وقتی روح از بدن بیرون می آید، خودش خودش را زندانی می کند. چطـور؟

فرض کنیـد یک خانمی که هر روز جلوی آینـه می ایستد و اگر یک لک روی صورتش باشد، مثل این است که آسمان به زمین آمده و دائما به فکر تزئینات و لباس و بدنش است، الآن بخواهند تمام بدنش را از او بگیرند. این که حاضر نبود یک گردن بند در راه خدا بدهد، حالا ملک الموت آمده، میخواهد لباس و گردنبند و دستبند و گوشواره و حتی بدنش را از او بگیرد.

اینجا کنده شدن این روح از بدن خیلی سخت است. مثـل این است که طـلاهـای شما را بگیـرند ولی آنـرا آن طـرف بـگذارنـد و شمـا بـرویـد در کنارش بنشینـیـد. درست است که حق دست زدن بـه آن را نداریـد، امـا کنارش نشسته اید. هر چه می گویند: بیا برویم آنجا یک باغی است که خیلی خوش آب و هواست. می گویید: نه، من طلاهایم آنجاست.

اینکه فرموده اند “موتوا قبل ان تموتوا” بمیرید قبل از آنکه بمیرانندتان، یعنی جانتـان را از بدنتـان جدا کنید. یعنی علاقه ای به بدنتـان نداشته باشید. در عین اینکه به وظیفه تان در مورد بدن و لباس و ظاهرتان عمل می کنید.


منبع : http://ganjine5.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *